Formatowanie wtryskowe – jak przebiega cały proces?

Formatowanie wtryskowe – jak przebiega cały proces?

Ta metoda formowania jest znana już od lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie stosuje się jej mocno udoskonaloną wersji. Formowanie wtryskowe wykorzystuje dziś nowoczesne technologie, które zapewniają wysoką jakość produkcji detali. Aby zrozumieć korzyści, jakie niesie ze sobą taka obróbka, należy bliżej przyjrzeć się całemu procesowi.

Pierwszy krok: zamykanie formy

Na samym początku należy wspomnieć, że wtryskarka składa się z formy oraz układu jej zamykania, a także jednostki wtryskowej. Etapy formowania wtryskowego tworzyw sztucznych rozpoczynają się od zaciśnięcia formy. Jedna jej część jest przymocowana do stołu wtryskarki, a drugą otwiera się dopiero po zakończeniu procesu. Warto zauważyć, że duże kształtki posiadają tylko jedno gniazdo, z kolei wytwarzanie małych elementów wymaga użycia kilku, może nawet kilkunastu gniazd.

Uplastycznienie poprzez temperaturę i ciśnienie

Ten etap zaczyna się od załadowania do jednostki wtryskowej materiału plastycznego, który występuje najczęściej pod postacią granulek. W tym momencie formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury do topnienia masy, co zapewnia jej płynność. Oczywiście nie może być ona zbyt duża, ponieważ tworzony element mógłby nie spełniać norm jakościowych dotyczących m.in. wytrzymałości. Przedsiębiorstwa realizujące usługi wtryskowe mają opracowaną metodę formowania w optymalnej temperaturze. Stapiająca się masa tworzywa przesuwana jest przez mechanizm jednostki do końca ślimaka.

Oprócz tego należy ustawić właściwe ciśnienie. Formowanie wtryskowe wtłacza dzięki niemu masę do formy. Zbyt niskie ciśnienie powoduje braki materiału na powierzchni elementu, z kolei zbyt wysokie deformuje kształtkę.

Wtrysk oraz docisk

Dzięki optymalnej temperaturze oraz ciśnieniu może nastąpić w końcu proces wtrysku. W tym momencie ślimak przestaje się obracać i przesuwa się do przodu. Dzięki temu stopiona masa przedostaje się równomiernie do formy. Gdy tylko zajmie przeznaczone na nią miejsce, następuje etap docisku. Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych w tym momencie pozostawia tworzywo pod wysokim ciśnieniem, co wspomaga jego zastygnięcie. W zależności od masy czy wielkości elementu dociskanie trwa od kilku do kilkunastu sekund.

Chłodzenie formy

Ciśnienie utrzymuje masę w formie, ale chłodzenie odbywa się przy pomocy wody. Zostaje ona dostarczona do odpowiedniego miejsca poprzez specjalne kanaliki. Pojawienie się wody obniża temperaturę, co sprzyja utwardzaniu się materiału. Równolegle odbywa się uplastycznianie nowej porcji tworzywa. Dzięki temu usługi wtryskowe są tak szybko realizowane.

Otwarcie formy i wyrzucenie detali

Na koniec pozostaje już tylko otworzyć układ zamykający, co powoduje rozdzielenie obu części formy. Płyta oraz pręty urządzenia wyrzucają gotowe detale.

To wszystko, co należy wiedzieć o procesie. Jak widać, jest dość skomplikowany, ale właśnie dzięki temu formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych daje tak znakomite efekty.